Ресторан Мама Манана на площі Льва Толстого у Києві
Ресторан Одеський Бульвар на Русанівському бульварі у Києві
Ресторан Мама Манана на Вокзальній у Києві
Ресторан Kureni на Арсенальній у Києві
Ресторан Gaga на Джона Маккейна у Києві
Київ на правах столиці справедливо вважається одним із найгостинніших міст України. Гостинність – саме те, що дуже цінують грузини, які полюбили столицю та доповнити її колорит яскравими фарбами грузинської кулінарії. Ця історія триває багато століть і встигла обрости легендами, однак, жоден киянин не буде сперечатися, що в його місті грузинська кухня займає почесне місце.
Найбільш популярні страви грузинської кухні
- Хачапурі;
- Хінкалі;
- Кубдарі;
- Лобіані;
- Чурчхела;
- Мацоні;
- Харчо;
- Лобіо;
- Оджахурі;
- Чахохбілі.
Історія довжиною у тисячоліття
Перші згадки про грузинську кухню можна зустріти в літописах, датованих другим тисячоліттям до н.е. Незважаючи на те, що сучасна грузинська кухня досить сильно змінилася, порівняно з тим, що було понад дві тисячі років тому, у київських ресторанах і сьогодні можна зустріти автентичні страви грузинської кулінарії. Серед них знаменитий хачапурі, суп харчо, курча тютюну, сациві, солодка чурчхела та багато інших страв.
Киянам пощастило більше за інших, адже географічно Грузія знаходиться поряд з Україною, а це означає, що продукти доставляти на батьківщину простіше. Київські ресторани грузинської кухні мають у своєму нескромному арсеналі традиційного провіанту. Боби чини, соління, Імеретинський сир і, звичайно ж, вина – все привезено з Грузії. Деякі страви завдяки подібному тропічному клімату вирощують в Україні. Щодня, у найсвіжішому вигляді, столичні ресторани отримують постачання зеленої цибулі, м’яти, цибулі-порей, чебрецю, базиліка, тархуна, кінзи, мальви, бурякового бадилля, городнього портулаку, бобів чини та багатьох інших корисних смаколиків.
Від Аджарії до Гурії – строкаті тони грузинської кухні.
Аджарська кухня – один з найвідоміших регіонів Грузії, тут готують чудові страви та використанням великої кількості вершкового масла та сирів. Відмінним прикладом може стати всім відомі хачапурі, які стали улюбленою стравою киян та гостей столиці.
Не менш відома та популярна серед мешканців столиці – кухня Кахетії . Чурчхела є стравою, яку малоймовірно хтось із нас не куштував. Ну а чого варті знамениті коньяки та вина родом із цього регіону!
У Грузії не соромляться використовувати для страв різні начинки, особливо коли йдеться про хінкалі. Саме хінкалі родом із тушетійської кухні уособлює всю багатогранність грузинської кухні. Як начинку використовують і козячий сир, і картопля, і м’ясо, і безліч зелені.
Імеретинська кухня відома в першу чергу завдяки своїм сирам, хачапурі та овочевим стравам. Сванська кухня уособлює ідеальне поєднання борошняних страв із солоним та ніжним сулугуні. Кухня Рача знаменита на весь світ пирогами та супами на основі бобів, найпопулярніший суп – лобіо. Мегрельська кухня – це насамперед кукурудзяна каша, багато приправ та ніжний сир. Кухня Гурії знаменита пирогами із зеленню та сиром.
RestoBar розуміється на грузинській кухні
Команда RestoBar знає, як підібрати ресторан грузинської кухні спеціально під ваші потреби. Ми знаємо куди вирушити на романтичне побачення і де провести умиротворений вечір із келихом вина. Ми знаємо де готують справжній хачапурі та хінкалі, порекомендуємо найкращий грузинський ресторан з літньою терасою чи панорамним видом. Розкажемо і навіть заспіваємо, у яких ресторанах грузинської кухні найкраща жива музика у виконанні етнічних грузинських музикантів.
Ви можете легко міксувати ресторани грузинської кухні з іншими особливостями. Це може бути наявність караоке, банкетного залу, сніданків, бізнес-ланчів, паркування, меню іноземною мовою та багато іншого. Сервіс підбору закладів RestoBar піклується про вас та ваш комфорт.